Rok 2005: Knihovnická olympiáda

Kniha a písmo!!! - akce, která chtěla prověřit, jak si kluci a holky mezi 11 až 15 lety dovedou poradit s úkoly, jež spojuje jedno téma – KNIHA a PÍSMO!!!.

Pozn: Počet bodů představuje součet umístění v jednotlivých disciplinách.

1. Kremina - Šimůnek - 18 b.
  2. Vostrčil - Vrba - 19 b.
  3. Vodičková – Vránová - 27 b.
  4. Zvelebilová - Hrnčířová - 30 b.
  5. Červeňáková – Bohatá - 33 b.
  6. Mrozek - Mrázek - 36 b.
  7. Ptáčková – Talácková - 42 b.
  8. Habalová - Loskotová - 47 b.

Kompletní výsledky - PDF, 65 KB

Coubertin by se divil!

Kdyby nějakým zázrakem zakladatel novodobých olympijských her baron Coubertin, duchovní otec myšlenky „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se!“ zavítal 21.října 2005 do Městské knihovny ve Skutči, asi by se docela podivil. Místo startovních výstřelů, místo potlesku stadiónu a výkřiků provázejících nadlidskou sílu atletů by uviděl soustředěné tváře, uslyšel šustění papírů a stránek knih a pocítil málo vídanou atmosféru vlídné soutěživosti. A přece by byl na olympiádě. Přesněji na Knihovnické olympiádě, která chtěla prověřit, jak si kluci a holky mezi 11 až 15 lety dovedou poradit s úkoly, jež spojuje jedno téma – KNIHA a PÍSMO!!!

Knihovna (v pátek uzavřená pro veřejnost), to bylo knihovnické sportoviště pro osm dvojic závodníků. Všechno to začalo doplňovačkou, po jejímž vyluštění či nevyluštění začaly páry kluků a holek se druhou disciplínou - hledání knih (a to doslova fyzicky) na čas, zatímco dole v oddělení pro dospělé další dvojice poznávaly ve třetí disciplíně ukázky od známých dětských ilustrátorů. Ono přečíst text stranově i vzhůru nohama převrácený text není jen tak, právě o to se snažili soutěžící ve čtvrté disciplíně, než nastoupili do další - páté disciplíny hledat významy cizích slov a do šesté, kde měli abecedně seřadit jména autorů. Výtvarný úkol, sedmý v pořadí, požadoval nakreslit iniciálu k básničce. No a nakonec, to za osmé, museli všichni „uklidit“ co nejvíce papírových koulí do odpadkového koše.

V součtu všech časů a trestných bodů přece jen nakonec zvítězila „knihovnická zkušenost“ kluků ze ZŠ Komenského ( Michal Kremina, Martin Šimůnek ), kterým na paty zdatně šlapalo duo ZŠ Smetanova Honza Vrba a Patrik Vostrčil, pronásledované, avšak nedostižené v pořadí třetí dvojicí z téže školy, Ivetou Vránovou a Klárou Vodičkovou.

Pro nás coby autory netradiční olympiády, tedy pro Základní školu Smetanovu a pro Městskou knihovnu ve Skutči, to byly ovšem nejen chvíle napínavého soutěžení, ale taky mnohých starostí a obav, jestli se nevyskytne nějaký zádrhel. Zklamu vás, nevyskytl. I když jsme neměli kde přebírat zkušenosti, všechno proběhlo poměrně hladce a za to je třeba složit hold knihovnicím paní Škrochové a Kusé, které po materiální stránce zabezpečily olympiádu naprosto bezvadně.

Bezmála čtyři páteční hodiny strávené v knihovně nikomu neublížily. Neublížily ani soutěžícím – nečtenářům, kterých se také několik přihlásilo. Knihovna je místo jako každé jiné, může tam každý, kdo dodržuje jistá pravidla, kdo se chce bavit a něco dozvědět. To by Vám potvrdili všichni, kteří v pátek těsně před polednem opouštěli „olympijskou“ knihovnu. Další knihovnická olympiáda? Nebude za čtyři roky, bude dřív – možná za rok, možná už dříve. Uvidíme. Není důležité něco naslibovat, ale dodržet to.

Štěpán Doležal

Datum vložení: 21. 10. 2005 8:00