2. Knihovnická olympiáda - 2006

Již druhý ročník! Kniha, literatura a také všestranné znalosti - akce, která chtěla prověřit, jak si kluci a holky mezi 11 až 15 lety dovedou poradit se zapeklitými úkoly, z nichž některé byly oproti loňskému roku obměněny.

Celkové výsledky

Přehled celkových výsledků, PDF 55 KB

Kompletní výsledky

Podrobné výsledky za jednotlivé disciplíny, PDF 50 KB

Mladí „knihovníci“ K + Š obhájili vítězství

Michal Kremina a Martin Šimůnek, dva kluci ze ZŠ Komenského ve Skutči, na první pohled ne příliš nápadní, se můžou pochlubit něčím, co zřejmě nedokázal nikdo jiný na světě. Podařilo se jim vyhrát Knihovnickou olympiádu, a to dokonce opakovaně, čímž obhájili titul z minulého roku.

Knihovnickou olympiádu pořádá Městská knihovna Skuteč ve spolupráci se Základní školou Smetanova. Druhý ročník této svým způsobem výjimečné akce proběhl letos v pátek 6.října 2006 za účasti devíti soutěžních dvojic a kupodivu spolehlivě se na olympiádě v pozici rozhodčích a časoměřičů podíleli také deváťáci ze ZŠ Smetanova.

Už po prvních disciplínách bylo jasné, že dvojici Kremina, Šimůnek cestu za obhajobou pořádně zkomplikují soupeři, zejména pak dvojice Mirka Zvelebilová a Veronika Hrnčířová ze ZŠ Smetanova.

Všechny dvojice si musely projít jednou známou disciplínou - hledáním knížek na čas – a potom se už vrhly na nové - jak rychle dokáží psát na počítači, srovnat abecedně knihy podle názvu, odhadnout metr knih, nakreslit exlibris, určit podobizny spisovatelů, pozorně přečíst a srovnat přísloví s jejich „pseudovědeckým podáním“, poznat, po kom jsou pojmenovány skutečské ulice a nakonec „obligátně“ uklidit odpadky přesnou ranou do koše.

Po celkovém součtu bodů vyšlo následující pořadí. Nejvíce, tedy 69 bodů, měli zmiňovaní úspěšní obhajovatelé, za nimi s 64 body skončily Veronika Hrnčířová a Mirka Zvelebilová a na místě třetím posbírala dvojice Ptáčková, Matoušová ze ZŠ Komenského bodů 60. I ostatním soutěžícím patří dík a uznání za odvahu „jít s kůží na trh“, zejména šesťačkám ze ZŠ Smetanova Nikole Krupičkové a Denise Burešové, které se i přes svůj věkový handicap dotáhly na dělené čtvrté místo.

Protože náladu, pocity a dojmy lze na papír přenést pouze částečně, spokojují se organizátoři s následujícím shrnutím. Naší největší odměnou bude, když se s některými dvojicemi uvidíme i příští rok na pomyslné startovní čáře olympiády. Pak to bude důkaz, že nepovažují dopoledne strávené v knihovně za ztracený čas.

Štěpán Doležal

Datum vložení: 5. 12. 2006 8:00