Andersenovská noc kouzel a iluzí, naše pátá 26.–27. 3. 2010

Hlásíme, že se této ÚÚ (úspěšné akce) zúčastnilo 15 dětí z obou skutečských základních škol, 3 knihovnice, 2 páni učitelé – Štěpán Doležal a Jan F. Teister (nejen učitel, ale i ředitel venkovské školy) a 7 pomocníků - dětí z 9. třídy ZŠ Smetanova.

Noc proběhla ve znamení: Noc kouzel a iluzí, spát jsme šli kolem druhé hodiny, aniž jsme zvládli všechny soutěže a nápady, co jsme připravili. Asi uspořádáme podobnou "Noc" o prázdninách znovu… jak jsem se předběžně domluvili. Ale nepředcházejme událostem.

Po příchodu a mírném organizačním chaosu (ostatně předpokládaném :-)) se Štěpán Doležal chopil kouzelnické hůlky a dal se do kouzlení. Samozřejmě, jak je v této branži obvyklé, za pomoci vylosovaných asistentek, z kterých se později vyklubaly předem „zmanipulované“ pomocnice; jak ostatně se po kouzelnicku patří! Tak to totiž vždy bylo a bude, že kouzelníci a mágové jsou jen neobvykle obratní a šikovní manipulátoři a na tajemné jevy nikdo z nich nevěří! A naivní jsme jenom my, jejich diváci…

A potom se vyrazilo do terénu! Ano, jak jsme si později zjistili, dětem se nejvíce líbila právě tato velká noční hra na skutečském náměstí, kde plnily celkem 9 úkolů inspirovaných statusem devíti stanovišť, kde se podle plánku vždy jednotlivé zastavení nacházelo. První stanoviště děti navštívily dle čísla své hlídky, dále pak už volně. A za správnou odpověď vždy obdržely jeden díl z devítidílné skládačky optické iluze M. C. Eschera, kterou později v knihovně na čas skládaly. Chybějící dílky měly dodatečně možnost získat za prvenství v různých soutěžích probíhajících už v prostředí knihovny, zaměřených na iluze, kouzla, soutěžení ve tmě atd… Celkovým vítězem tohoto klání se nakonec stala děvčata Bára Novotná a Klára Mauerová. Gratulujeme.

Mimo soutěžení páni učitelé připravili i dvě videopřednášky - o slavných iluzionistech a jedna trochu morbidní o pohřebních obřadech ve světě. My prostě máme tahle hororová témata docela v oblibě a nechceme se jich vzdát!; báli jsme takhle v knihovně se už popáté, znovu připomínám. - Soustředíme se paradoxně, na rozdíl od většiny zúčastněných knihoven, na starší děti od 6-9. třídy a vždy znovu čekáme s napětím, zda "zabereme". Zatím jsme naštěstí pokaždé „prošli“ výborně a děti i sebe dokážeme stále opakovaně zfamfrnit různými metodami. Dobrá příprava dělá divy!!!

Kouzlení s portréty

Nám, velkým, udělalo největší radost kouzlení s portréty účastníků. Nafotili jsme si předem všechny účastníky a připravili jejich portréty z pravých a levých obličejových polovic. Jsou rozdílné, známá věc.

Bara Findejs

Misa

Vera

Tato připravenost (portréty dětí) nám též umožnila vyrobit pamětní kartičku z reversní strany jako koláž všech účastníků včetně pana Andersena.

Kartička líc Kartička rub

Doufejme, že se nám letos podaří ještě jednoho „Andersena“ prožít, a když ne, tak příští rok na konci března znovu na shledanou.

Poděkování

Akce se povedla a rádi děkujeme všem, kteří nám bezúplatně věnovali svůj čas, své prostředky, své produkty – prostě moc nám pomohli, aby to celé noční tajuplné hemžení dobře dopadlo. Tedy děkujeme:

Pekařství Borová, panu Jaroslavu Štrofovi a Lence Štrofové, našim tradičním dárcům výborného chleba a pečiv,
panu učiteli Štěpánu Doležalovi ZŠ Smetanova Skuteč – motoru celé akce a našemu stálému příznivci Janu F. Teisterovi za poutavé vyprávění a vůbec za to, že tu s námi byl.
A dík patří také sedmi pomocníkům z deváté třídy ZŠ Smetanova – Davidovi, Šárce, dvěma Nikolám, Honzovi, Markovi, Jiřímu.

Doufejme, že se nám letos podaří ještě jednoho „Andersena“ kompletně prožít – totiž i s vypouštěním lampiónů přání, letos nám počasí nepřálo :-( a když ne, tak příští rok na konci března opět na shledanou.

Chcete vědět o této akci více? Klikněte si:

Datum vložení: 19. 4. 2010 8:00