Noc s Andersenem, šestá!

No.. tak to máme za sebou. Konal se na apríla – v pátek, 1. dubna.

Také letos byl náš - už šestý Andersen - povedený. Každý byl jiný a jak jsme zezačátku toho letošního trochu vzpomínali, vybavovali jsme si hlavní motivy všech předchozích. Někteří účastníci-rekordmani u nás nocovali již počtvrté! Opíráme se o starší děti, a vždy je sázkou do loterie, zda se hoši a děvčata nebudou ofrňovat a „půjdou s námi“. Ale ta sázka se kromě jednoho úletu "holek z gymplu" vyplatila.

Poslední klidná chvíle po zahájení

Letošní Andersen jsme věnovali komiksu a byl takový mile komorní. Dvanáct dětí, od šestky do devítky, 4 kluci, 6 holek a my čtyři, co jsme to korigovali - knihovnice a tradičně pan učitel Štěpán Doležal Samozřejmě, že Andersen byl pestrý.. dvakrát venku (architektonická soutěž detailů) a exkurze do smuteční síně se vším všudy, tedy i se svým zákulisím (bomba, neprozradíme) a spousta soutěží věnovaných komiksu a také něco šíleně vzdělávacího, však nesmírně zábavného. Ani jsme všechny připravené soutěže a kvízy nestihli, využijeme však na podzimní knihovnické olympiádě, další naší tradiční akci. Nazmar prostě nepřijdou.

Pátračka po architektonických detailech

Zkoumání detailů a jejich označení do plánku náměstí; byly tam i chytáky!

Holčička s mapou

Čí je který talisman a dole výroba komiksových figurek

Holčička s mapou

Ještě pár hodin před zahájením jsem byla velmi skeptická a navrhla zrušit výrobu vlastních komiksů. Při předandersenově poradě jsme soutěžícím dvojicím totiž oznámili, aby se doma připravili na výrobu komiksových figurek a vymysleli scénář. Nevěřila jsem však, že se třeba takové deváťačky na tuto záležitost poctivě připraví. Nechali jsme to nakonec osudu a v plánu měli domluvit se operativně na místě zda chtějí figurky vyrábět, nafotit děj a doplnit bublinami s textem. K našemu nelíčenému úžasu ty děti jdoucí k pubertě o tuto nabídku přijít nechtěly, a tak se tvořilo. S obrovským zanícením a v kolektivním duchu. Ano, v duchu starého dobrého kolektivního snažení a ten dobrý duch vzájemnosti nám vše tak nějak zastřešil.

Komiks
Vítězný komiks, lze zvětšit

Vzníklo 6 komiksů. Z toho jeden dokonalý – právě jste ho zhlédli, a rýsuje se i další v podobném skvělém duchu. Ale musí se to ještě dopracovat.

Určitě se podívejte na rajče, tam je fotek víc.. Najdete tam vše podstatné – včetně hádání tajných talismanů účastníků a slavení 40. narozenin Štěpána Doležala. Dalšího Andersena budeme mít za pár týdnů v květnu, poprvé pro menší děti. Uffff!!

A kdo vyhrál? Ohodnotili jsme soutěže, které jsme stihli a z andersenovského klání nám vyšlo toto pořadí:

1.Macháčková Šárka
Barbora Novotná