Vynalézavá Noc s Andersenem 2016

V pátek 1. dubna se v městské knihovně uskutečnila jedenáctá Noc s Andersenem. Stejně jako v mnoha knihovnách, školách, klubech a dalších organizacích jsme si i v naší knihovně připomněli výročí narození dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena a letos také 180. výročí vzniku pohádky Malá mořská víla.

V podvečer se sešlo 14 nocležníků, tři knihovnice a pan učitel Štěpán Doležal, kterému patří velký dík.
Letošní téma noci bylo „Stroje, přístroje a vynálezy“. Na rozehřátí jsme si poslechli povídku Vynálezce od Karla Čapka v podání pana učitele a poté jsme se  přesunuli do skutečského muzea. Tam nás čekala návštěva výstavy O včelách a  lidech, kde jsme mimo jiné zjistili, že i včelaři jsou vynálezci. Po prohlídce už na nás čekala řada historických předmětů, u kterých bylo úkolem určit účel užití. A že to nebylo jednoduché, zjistily nejen děti.

Tak Lucko, je to za: a) závěsné upevnění houpačky na kolébku, b) zapřahovač dobytka, c) ramínko na šaty, nebo za d) rovnadlo kravských rohů???

Po návratu do knihovny si děti zkusily vymyslet, napsat a doplnit ilustrací pohádku o vybraném předmětu z muzea, a potom se nechaly zasvětit do historie vzniku knihtisku.
Posilnění večeří jsme se snažili vžít do situace, kdy a jak některé z vynálezů vznikly. A jestli to bylo snadné, posuďte sami:

Víte, jak vznikl vysavač?
Varianta a)
První vysavač vymyslel v roce 1901 Sir Hubert Cecil Booth, důstojník amerického námořnictva, který měl na starosti úklid několika kajut a  snažil se přijít na možnost, jak si práci ulehčit.

Varianta b) Nápad vysávat dostal zemědělec Robert Kranzmann z Lutychu, když fukarem foukal slámu do stodoly. Postup logicky pouze obrátil a poprvé využil právě při úklidu slámy ze stodoly ven.

Varianta c) Vysavač není vynálezem vědce, ale hospodyně. Pozorovala vítr na ulici, jak zvedá prach, a pak zalitovala, že podobný vítr nemůže pustit k  sobě domů. Obětavý soused – drobný kutil jí přání splnil strojem vyrobeným 1898  v Baltimore. O rok později patent prodala.

Varianta d) Přístroj usnadňující úklid vyrobil český vynálezce Alois Šlapeta, který si roku 1908 nechal patentovat „přístroj veškeré svinstvo nasávající a v dál přenášející“. O několik let později jméno přístroje musel zkrátit, a tak místo zavádějícího Šlap, nechal pouze Eta, což je mimochodem i  název dodnes existující značku.

A kdo neuhodl, mohl se vykoupit předvedením známého vynálezu:

Bětka a její elektrické křeslo.

A i když připraveného bylo mnohem víc, čas neúprosně běžel. Ještě jsme se stihli dozvědět zajímavé informace o Julesi Vernovi a vyzkoušet nejen orientační schopnosti při práci s mapou a internetem, a pak jsme znavení odpadli do  spacáků. A jak prohlásili pamětníci, byli to nejhodnější spáči, kteří kdy v  knihovně nocovali, takže spali a spali, …
Těšíme se napříště!

Více fotek zde

(a správná odpověď je a))