Menu
Městská knihovna Skuteč
nahoru

Rok 2012

18. Podvečerní čtení - 9. listopadu 2012

Datum: 1. 12. 2012

Hlásíme, že osmnácté, druhé „Čtení“ v novém školním roce proběhlo 9. listopadu 2012 v 17.30 hodin. Program obvyklý, účast standardní. Takže OK.

Knihovnická olympiáda 2012, podzim - výsledky

Datum: 1. 12. 2012

4. Jaroslav Kopřiva – Jana Kotvasová 73 bodů 1. místo 5. Lukáš Kafka – Michal Lorenc 65 bodů 2. místo 2. Klára Machačová – Lucie Švadlenková 61 bodů 3. místo

8. Knihovnická olympiáda - 23. listopadu 2012

Datum: 1. 12. 2012

Soutěžní akce pro starší děti školou povinné obou základních škol ve Skutči. Knihovnická olympiáda dne 23. listopadu 2012 byla zaměřena tentokrát na drama a divadelní hry. Tradiční pexeso obsahovalo podobizny dramatiků a názvy jejich her, momentka je z okamžiku, kdy se dvojice pexeso učily. Nejšťastnější byla nakonec dvojice Zuzana Svárovská a Eliška Paurová, která celou disciplínu pexesa vyhrála.

17. Podvečerní čtení 12.10.2012

Datum: 7. 11. 2012

Sedmnácté, ale první „Čtení“ v novém školním roce proběhlo v komorním prostředí dětského oddělení knihovny. Program obvyklý, promítala se RETROPOHÁDKA Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Setkání knihovnic chrudimského okruhu ve Slatiňanech na Švýcárně

Datum: 25. 9. 2012

Setkání knihovnic chrudimského okruhu ve Slatiňanech na Švýcárně

Velká letní soutěž „Plyšák-turista“

Datum: 6. 9. 2012

* se záštitou starosty Pavla Novotného Vážení čtenáři, nebudeme zastírat, že naše letní fotografická soutěž nebyla pro mnohé z vás tak atraktivní, jak se čekalo. Přišly nám jen dva ohlasy a 4 fotografie.

Skutečký jarmark – 18.8.2012

Datum: 6. 9. 2012

Opět po čase jste se mohli s námi setkat na tradičním jarmarku, kde jsme prodávaly knihy, které si může dovolit opravdu každý. Cena už od 1 koruny, a tam také cena končila. Návštěvníci jarmarku náš stánek obléhali jako žádný jiný. Literatura a knihy jsou v kurzu!

Změna pracovní doby o prázdninách

Datum: 18. 7. 2012

Ve čtvrtek 27.7. bude knihovna celý den uzavřena z důvodu přerušení dodávky elektrického proudu. Týká se provozu knihovny i veřejného internetu. V týdnu od 20.-24.8 (pondělí až pátek včetně) bude knihovna uzavřena, protože budeme malovat v dětském oddělení.

Letní prázdniny 2012 v knihovně

Datum: 17. 7. 2012

Pracovní doba o prázdninách se nemění, dovolené si vybíráme ve střídavém režimu, takže ani z tohoto důvodu nebude knihovna uzavřena. Ale je tu jeden háček! Na konci srpna proběhne v dětském oddělení malování a knihovna bude pravděpodobně několik dní uzavřena z důvodu úklidu a stěhování fondu. Přesné datum této výluky zatím nevíme, ale včas bude oznámeno všemi dostupnými mediálními cestami. Jistě se to donese i k vám.

Pasování na Rytíře řádu čtenářského 2012

Datum: 16. 7. 2012

Letos jsme pasovali dvakrát! ZŠ Komenského vyslala na pasování ostřílené borce druhé třídy a pasovalo se ve středu 27. června v obřadní síni městského úřadu. Ten samý obřad se opakoval ještě v pátek, kdy uviděl a popasoval pan král Pohádkové říše a úplně nový panoš Martin Sodomka prvňáky ze ZŠ Smetanova. A mimo knížek se rozdávala i vysvědčení z první třídy. Pasování jest velmi krásný obřad.

Holub stokrát jinak

Datum: 20. 6. 2012

Ne, to opravdu není nová kuchařka. Neobvyklé zážitky jsou solí i cukrem života. Ten včerejší dopolední – k události došlo 19. června však patří k těm, co se dají srovnat s pocitem nadpozemské nirvány, jenže je velmi reálný a žádné mystické síly ho nezpůsobily, „jen“ děti…Padlo deset hodin a do knihovny ke mně do patra vlétla paní učitelka prvňáků, jestli prý mohu přijít před knihovnu. Tak jsem šla. Pod schody byly shromážděny v ladné sestavě děti s nějakými rekvizitami a když se vše ztišilo spustily inscenovanou píseň s různými pohybovými variacemi jen pro mne a o mně – o paní knihovnici.

Docentka Věra Přísná v akci aneb pitva knihy

Datum: 20. 6. 2012

Ve čtvrtek, 14. června, přijela do městské knihovny vzácná návštěva. Docentka patologie Věra Přísná! Zajímavé na ní bylo to, že je to dvojče paní knihovnice Zdenky. Poprvé ve svém životě provedla docentka Přísná pro druháčky ZŠ Smetanova pitvu knihy, ovšem hledání knihy kterou si paní docentka vybrala a na které trvala – byla ochotna pitvat pouze knihu patřičně romantickou a zamilovanou, se poněkud protáhlo, protože opět do hry zasáhl potměšilý knihovnický skřítek a knihu schoval na hřbitov. Za pomoci holoubka a tajných dopisů se kniha nakonec našla a pitva za asistence žáků skutečně proběhla. To jsme si všichni oddechli.... Byla to akce velmi odborná a vzdělávací, a tak není divu, že jsme si pak museli vybít adrenalin na hře zvané KUFR.

16. Červnové podvečerní čtení

Datum: 14. 6. 2012

16. Podvečerní čtení se uskutečnilo 8. června 2012 v 17.30 hod. a sešli jsme se opět v naši obvyklé komorní sestavě, navíc přišla Jaruška, postrádali jsme ale Martina. Z toho vyplývá úkol – zlepšit vzájemnou komunikaci: Co se dělo??? Nové knihy, čtení, soutěž, promítání, vše, jak to máte a máme rádi. A tentokrát i 3 kvizy, což je vždy přijato s velkým uspokojením. Tak příště! Přijďte i vy!

Knížka pro prvňáčka – slavnostní předávání knížek Školníci

Datum: 7. 6. 2012

Díky SKIPu (Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky) jsme dnes, tj. 7. června, mohli předat všem skutečským prvňáčkům po knížce Miloše Kratochvíla a ilustrátorky Renaty Fučíkové Školníci. A že to byla akce velmi slavnostní a veselá, to si piště. Knížky se předávaly až na závěr akce a mezitím se jemně soutěžilo a knihovnice Zdenka představila dětem autora knihy, paní ilustrátorku a jejich knihy. Děti luštily Pohádkovou doplňovačku s tajenkou Knížka pro prvňáčka, recitovaly se básně, zpívaly kolektivně písně, paní učitelky soutěžily kdo si vzpomene na více pohádkových postaviček a také se nahlas četlo z nových knížek. Byla jsem překvapena, že prvňáci ze ZŠ Smetanova uměli velmi dobře číst kolektivně. Opravdu neobvyklé a skvělé. A není to samozřejmost, jak se paní učitelka svěřila, ta dovednost se musí učit! Závěrem vydařené akce se děti mohly podívat na výstavu chladných zbraní, v muzeu právě probíhající. A tak se umně propojily 3 kulturní instituce: ŠKOLA, KNIHOVNA a MUZEUM. A abych nezapomněla, porota ve složení Eliška a Lada rozhodla nerozhodně. V soutěžním klání zvítězily třídy obě!

Na školním výletě s druháčky ZŠ Smetanova

Datum: 7. 6. 2012

30. května jsem využila pozvání svých “andílků” druháčků ZŠ Smetanova a vyrazila s nimi na školní výlet tužit spolupráci knihovny a školy. Jelo se do zámku Žleby a přilehlé obory s bílými jeleny a dravci a na zříceninu hradu Lichnice, kde jsme navštívili poblíž stojící staletý a dutý Žižkův dub a legendární skálu Dívčí skok, ke které se váže pověst O kruté Miladě. Nikam jsme nespěchali a pěkně jsme si to všichni užili. Budeme vzpomínat – třeba na první přiblížení malých jeleňátek ke krmítku, první ukázání mláďat orla v hnízdu a hradní hrátky na Lichnici.

Knihařská dílna s Jardou Těsnohlídkem

Datum: 7. 6. 2012

29. května jsme se sešli v knihovně s druháčky ZŠ Smetanova a panem knihvazačem Jardou z Havlíčkova Brodu a společně jsme se podívali jak se váže kniha a jak se jmenují její jednotlivé části. Vázali jsme naši vlastnoručně vyrobenou knihu o Kamilovi – knihomolovi a dobrá věc se podařila. A jako bonus jsme se dověděli i něco o životě. Třeba heslo: Když tě všechno zradilo, pomůže ti kladivo. Děti si odnesly knihu s sebou do školy a až vymalují desky, donesou mi ji ukázat. Knihovnici Zdence se dostalo pozvání na zítřejší školní výlet, což přijala.

Trocha poezie z besed v knihovně

Datum: 28. 5. 2012

Je právě 22. května a včerejší zážitek z besedy s žáky 5.B ZŠ Smetanova a paní učitelkou Andreou Kučerovou mě přiměl napsat pár řádků. S páťáky (a nejen s nimi) se vídáme pravidelně, před měsícem jsme měli na pořadu Ezopa, jeho život a bajky. Beseda děti zaujala a paní učitelka téma využila v literatuře i ve výtvarce. Poezie ale zabrala také. Závěrečným překvapením besedy byl pokus zahrát si na básníky. Nebylo moc času a předmět byl daný. Jaro, slunce, sněženka a přídavné jméno zelený. A my jsme všichni jen zírali, co všechno se dá za tu chvilku vymyslet! První místo v této malé soutěži poetů bylo jasné! Báseň hned po přednesu sklidila spontánní potlesk a všichni jsme se shodli, že Daniel Dospěl je opravdu talentovaný! Čas ukáže.

Dobří Dudci se vracejí!!!

Datum: 18. 5. 2012

9. května konečně přiletěl! Po všech těch peripetiích s polámanou vrtulí je ilustrátor Adolf Dudek konečně ve Skutči a v plném nasazení. A není divu – květnové dny volna mu dodaly energii a také, jak sám říkal, měl absťák (jen malý, ten největší přichází o letních prázdninách) a proto přijel náležitě napružen a natěšen na tuhle jeho oblíbenou štaci, jak nám sdělil.

15. Podvečerní čtení – květnové

Datum: 18. 5. 2012

11. května proběhlo po dvou absencích znovuobnovené Podvečerní čtení pro děti a jejich přátele. Povedlo se! Nedělali jsme velkou reklamu, ale všichni, co si přáli, aby pokračovalo přišli: Michal Hiesböck, Ondřej Faltys, Martin Obrovský s doprovodem a paní Trníková a její trojice hodných chlapců a tentokrát přišel i nejstarší kvintán!

Nejlepší dětský čtenář roku 2011 a 14. únorové Podvečerní čtení

Datum: 17. 4. 2012

4. února roku 2012 jsme se sešli navečer v knihovně, abychom si nejen společně početli, ale hlavně odměnili nejpilnější dětské čtenáře.

Knížka pro prvňáčka – beseda Mašinky

Datum: 17. 4. 2012

Také letos stejně jako loni jsme se přihlásili do celostátní akce: Knížka pro prvňáčka, tentokrát pod patronací SKIPu. Více jindy, nyní k Mašinkám.

Jedeme dál s druháky – Kamil knihomol

Datum: 17. 4. 2012

Únor 2012 - Když do teplých krajin, tak jedině s Kamilem! Tahle kniha mne okouzlila, sotva jsem ji otevřela. Je tam o všem potřebném! O kráse čtení, obrazotvornosti, o veškeré moudrosti světa co je v knihách obsažena, o závislosti, o malém smutku a nechybí ani dobrodružství a síla přátelství. A šťastný konec.

Nejhezčí noc v roce – Noc s Andersenem!

Datum: 17. 4. 2012

30. března jsme již posedmé nocovali v knihovně s Andersenem. Nebo to safra už bylo podesáté? Jak se to vezme. Loni jsme totiž pro velký zájem s Andersenem spali 3x… Ale držme se raději prvního údaje, ať v tom číslování nenastane časem chaos.

Proběhlo 11. a 12. Podvečerní čtení v knihovně

Datum: 2. 1. 2012

11. 11. 2011 a 2. 12. 2011 jsme se opět sešli u podvečerního čtení se svými stálými hosty … a některými novými. Mimo čtení jsme si konečně promítali filmy – O modrém ptáčku a o zlatém kolovratu. Již standardní akce, co dodat více…

Knihovnická olympiáda

Datum: 2. 1. 2012

Knihovnická olympiáda je za námi… a byla jako vždy povedená, přečtěte si text Štěpána Doležala, našeho guru knihovnické olympiády, učitele ZŠ Smetanova

Občasná literární kavárna

Datum: 2. 1. 2012

Literární kavárna 8. 12. v 18.00 hod - pro velké čtenáře - byla věnována Václavu Čtvrtkovi a jeho jediné knize pro dospělé – Nezbedné pověsti. Konala se za přítomnosti 4 osob, z toho 2 knihovnic a dvou kamarádek Zdenky ze cvičení. Tuto akci zatím odsouváme k ledu. Nějak se nedaří vzbudit zájem veřejnosti. Možná by stálo zato zvážit americký model.

Upravená provozní doba Městské knihovny o vánocích

Datum: 2. 1. 2012

Pátek 23.12.2011 7:00 - 11:30 zavřeno Pondělí 26.12.2011 zavřeno Úterý 27.12.2011 9:00 - 11:30 12:00 - 16:00 Středa 28.12.2011 9:00 - 11:30 12:00 - 15:00 Čtvrtek 29.12.2011 9:00 - 11:30 12:00 - 16:00 Pátek 30.12.2011 7:00 - 11:30 zavřeno

Informace, které by se
Vám mohly hodit.

Novinky ve fondu

Novinky ve fondu

Doporučená četba

Seznamy doporučené četby

Společenské hry

Společenské hry

Bookstart

Bookstart  

Městská knihovna Skuteč

Městská knihovna Skuteč