3. Knihovnická olympiáda - 2008

Třetí ročník! Kniha, literatura a také všestranné znalosti – akce, která chtěla prověřit, jak si kluci a holky mezi 11 až 15 lety dovedou poradit. Prostě tradice s novým obsahem!

Překvapení se nekonalo – borci Kremina, Šimůnek vyhráli potřetí!

Kremina Simunek

Velká gratulace: Michal Kremina a Martin Šimůnek, dva kluci ze ZŠ Komenského ve Skutči zase první! A to jsme komplet všechny úkoly, kromě oblíbeného házení koulí do koše a vyhledávání knih katalog – regál, inovovali! Ale máme jednu jistotu. Letos na základce končí, a tak přííííště vyhraje určitě někdo jiný – ne že bychom jim vítězství nepřáli! Tyhle laureáty ale už těžko někdo porazí. Stabilní výkony podávané po celé tři roky – hmmm… o tom se nám všem může jenom zdát!

1. Štěpánek, Kremina, 85 bodů
  2. Ptáčková, Šiklová, 76 bodů
  3. Kosař, Burešová, 71 bodů
  4. Důrková, Zoulíková, 68 bodů
  5. Štefl, Stloukal, 64 bodů
  6. Sauer, Bezděková, 60 bodů
  7. Šmahelová, Urbanová, 59 bodů
  8. Macháčková, Mauerová, 56 bodů
  9. Bednářová, Fousková, 54 bodů
  10. Macháčková, Solničková, 49 bodů
  11. Dubská, Barešová, 48 bodů
  12. Novotná, Vodvárková, 44 bodů

Kompletní výsledky si můžete stáhnout tadytady

Vsichni Olympionici

Byl to mazec, 24 soutěžících, ale zvládli jsme to všichni hladce.

Knihovnickou olympiádu pořádá Městská knihovna Skuteč ve spolupráci se Základní školou Smetanova, panem učitelem Štěpánem Doležalem. Třetí ročník této výjimečné akce proběhl letos v pátek 7. března 2008 za účasti dvanácti soutěžních dvojic (přesně napůl z obou základních škol) a několika pomocníků z řad jejich spolužáků. Úkolů bylo připraveno 10 a všechno jsme zvládli od osmi hodin dopoledne do půl dvanácté. Byl to ale frkot!

A jaké byly discipliny? Nejdříve jsme soutěžícím ukázali tabuli plnou literátů. Portrét literáta velikosti A4 + jeho jméno a jeden titul (16 našich i světových autorů). Aniž děti tušily, že jejich dalším úkolem bude zapsat co si zapamatovaly. Jméno a dílo nebo jen dílo, jméno, prostě za jeden zásah jeden bod. Tento úkol měl ale ještě další pokračování – hrálo se Pexeso ( systémem pavouka), které mělo zvláštní dvojice: známý portrét literáta a jeho dílo – to které jsme jim ze začátku představili. Loni se měřilo, hádal se metr knih a letos jsme vážili – zkuste si schválně taky tipnout si kolik knih je do 3 kg. Měli jsme digitální váhy do 5 kg a dvakrát nám dětičky ty váhy strhly! No a také obligátní výtvarný úkol – poprvé to byla iniciála, podruhé Ex Libris a nyní se kreslila obálka ke knize Robinson Crusoe.

O hledání knih katalog-regál jsem se zmiňovala, tak co jsem ještě zapomněla… aha! Hledání kontaktu. Na PC se měl co nejrychleji najít telefonický a e-mailový kontakt na určitou knihovnu, půjčovnu. Nebylo to tak jednoduché. Jedna z dvojic se trápila 9 minut a neúspěšně … ale jiní měli splněno cobydup. A dále obligátní rozstříhané papírky: seznam literátů a jejich národnost a lepením pospojovat dvojice. Dětem se nejvíce líbilo Pexeso a pak test „Džíny“. Dostali na 4 minuty text o historii džín i s obrázkem a v té době měly kromě seznámení s textem, který samozřejmě v limitu odevzdali, vyplnit i test s 12 otázkami vyplývajícími z předlohy. A posledním úkolem bylo sestavení co nejvíce slov v daném čase – podstatných jmen v 1. pádě jednotného čísla ze sousloví Božena Němcová. A písmena použít jen ta, která jsou k dispozici v daných slovech. Celá olympiáda končila házením papírových koulí do koše. To vždy potěší a proto nic jiného zábavného nevymýšlíme! Tak příště…

Zdenka Škrochová

Datum vložení: 3. 4. 2008 8:00