Menu
Městská knihovna Skuteč
nahoru

5. Knihovnická olympiáda – podzim 2009

Už popáté! Kniha, literatura a také všestranné znalosti – akce, která chtěla prověřit, jak si kluci a holky mezi 11 až 15 lety dovedou poradit. Prostě letitá tradice a opět nové discipliny! Čtěte zprávu Štěpána Doležala, našeho spolupachatele nebo vlastně spolupořadatele…


Velmi jsem se musel kousat do rtů, abych na výtvarce v deváté třídě nic neprozradil. Nikola Krupičková se mne totiž zeptala, zda jsem se díval na vyhlášení ankety Kniha mého srdce. V tu chvíli se mi docela chtělo o anketě hovořit, ale nemohl jsem, poněvadž bych neměl čisté svědomí ohledně Knihovnické olympiády 2009, která se konala za několik dní. Některé z úkolů na olympiádě totiž souvisely s touto anketou, musel jsem odvést řeč kousek jinam. A počkat na pátek, kdy jsem si to všechno mohl vynahradit.

Katka Dospělová a Adéla Kopáčková mají opravdu velké srdce pro knihy.

V pátek 23. října 2009 zavlály pomyslné vlajky nad knihovnou a 24 soutěžících (12 dvojic) stanulo na ještě pomyslnější startovní čáře. Co je čekalo za disciplíny? Samozřejmě nechybělo hledání knih v katalogu na čas, což je jakási královská disciplína, která v repertoáru knihovnických úkolů bude velmi dlouho, ne-li nastálo. Zařadili jsme i osvědčené pexeso, kdy soutěžící hledají nikoli dva stejné obrázky, ale podobiznu autora a název jeho knihy (mimochodem PEXESO údajně znamená zkratku PEKelně SE SOustřeď).

S anketou Kniha mého srdce souvisela disciplína doplňovačka. Bylo zapotřebí doplnit co nejvíce slov v názvech dvanácti finálových knih a jejich autorů, nechali jsme pouze první a poslední písmeno slov, místo písmen zbylých jsme nechali tečky. Aby měli šanci i notoričtí nečtenáři, umožnili jsme „zdarma“ dvanáct nápověd problematických písmen – teček. Někdy z toho vznikly věci nanejvýš komické, když kdosi doplnil místo Osudy dobrého vojáka Švejka Osudy dobrého vondra Šamana nebo místo Rychlé šípy vykouzlil Rychlé šaty (snad příběh z prostředí módy či co???).

Jednou z nejveselejších soutěží byla pohybovka „černoška a velbloud“. Jeden z dvojice představoval černošku, měl s knížkou na hlavě bez držení ujít několik metrů, nalít do kelímku vodu, v obrátce naložit velbloudovi na hrb knihu, ten ji bez držení na zádech měl donést zpět, ale během cesty vypít vodu nalitou od černošky. Kdo nedošel do cíle, poněvadž mu knížka spadla, musel zpět na start. Byl při tom kopec srandy, protože jsem se někdy nezdržel „pouštních“ komentářů, i když šlo o čas a vteřiny.

Propagaci knih scénkou s porodem vymyslely Bára a Klára. Snad nám tím nechtěly naznačit, že soutěž byla pro ně také v jistém smyslu slova porod? No a už vůbec nepřejeme knihovnicím MK Skuteč, aby byly někdy nuceny řešit opravdový porod v knihovně.

S anketou Kniha mého srdce souvisela i část, kdy měli soutěžící doplnit jména dvanácti finálových knih k dvanácti detailům obálek, které jsme jim vytiskli na papír. Asi se ptáte, jak mohli obálku poznat – velice jednoduše, umístili jsme jim předtím „nenápadně“ tabuli s celými obaly do prostoru, kde soutěžící čekali na další disciplíny. Kdo si všímal, ten si všímal.

Znáte anonymy vystříhané z novin a nalepené na papír? Přesně takhle vypadal další úkol. Použili jsme opět názvy knih z ankety, jenom jsme k nim museli přidat několik dalších slov, aby všichni měli v zájmu objektivity stejný počet písmen. Šlo samozřejmě o čas, kdo předem daný text dříve vystříhal a nalepil, zvítězil v téhle disciplíně.

Pojďme dál, ke zkratkám. Olympionici měli určit, co znamená 34 zkratek (např. MK, PF, TJ, UK atd.), k dispozici měli internet. Tady překvapili Jirka Kosař a Mirek Čáp, ti měli správně všechny významy nebo opisy významů. Jsou to zkrátka mistři zkratek!

Poněkud delikátní byla disciplína s názvem KMS. Co vše může zkratka KMS znamenat? To měli soutěžící vymyslet. Po počátečních rozpacích se do toho dvojice pustily bez váhání a vymýšlely a vymýšlely. Tak vznikly někdy nesmysly, ale také dost často komické výtvory. Blíže o tom paní knihovnice Škrochová: „Nechávám záměrně nové významy bez komentáře, ale každý z vás si zde může najít ten svůj slogan… nalezneme zde staré zemité pravdy (Každý mele svou,…), překvapivá zjištění (Každý může soutěžit…), východní filosofii (Kámen mezi stromy), niterné intimní záznamy (Krmí mojí slinou), náboženské definice (Krucifix myslí svatě), surrealistické výjevy (Křoví mrtvého sýčka, Kočka mokrého sudu…), někdo se chtěl vlichotit (Knihovník měsíce srpna, Knižní mistrovství světa), výroky konstatující se zvířecí tématikou (Koroptev má slona, Kohout má sílu, Kráva mává slunci…), poetické dívčí (Kopec milujících srdcí), ty, pod kterými si dovedu představit titul knihy či povídky z každodenního života (Kupec městské samoobsluhy, Koloniál mistra Sysla, Kozel moravského statku), pak ty, evokující neustálý boj s nadváhou ( Krůta masivního sádla, Kilogramový měřič sádla, Kapr mastí sumce, Kousky mléka sušeného), ale kdožvíproč mne opravdu nejvíce zaujal tento úchvatný a přitom zcela jednoznačný výrok neumožňující žádné kompromisy: Kalhoty musí sedět.” Na doplněnou, některé opravdu odvážné výroky se nedají ve Smetanovinách otisknout, ale určitě vám je rády prozradí jejich autorky Bára Novotná a Klára Mauerová.

Předposlední zadání znělo: Jaroslav Dušek náhle ochořel a my potřebujeme, abyste zaskočili za hlavní postavu ankety. Jenže – vy nejste Dušek, a proto i vaše nápady by měly být originální a jiné než jeho. Vytvořte pózu ve dvojici, použijte jakoukoli pomůcku či pomůcky, jen nesmíte ohrozit sebe ani jiné a ničit cokoliv. Paní Škrochová pak skutečně nafotila jejich nápady, z čehož můžete vidět alespoň tři fotografie zde v článku.

Finále – to je tradičně úklid do koše. Každý z dvojice měl pět ran. Pro jednu dvojici možná trochu „trapná“ soutěž, ale je tradiční, kolektivní, na závěr a v „přímém přenosu“. Správný knihovník by přece měl umět uklízet, ne? Navíc bodové příděly byly již tou dobou rozdány a kdo zaspal na začátku olympiády, ten to v házení na koš nedohnal, stejně jako to nemohl nikdo díky hodům na koš jednoznačně prohrát.

Ko 03

Vítězové celé olympiády Jirka Kosař (ležmo) a Mirek Čáp (v poněkud akrobatické pozici) se už příští rok neobhájí. Budou nejspíše na střední škole.

A pořadí? Na třetím místě skončily dvě dvojice – Bára Novotná s Klárou Mauerovou se musely vměstnat na bronzový stupínek s dvojicí Michaela Urbanová a Lenka Šmahelová. Na druhém místě rádi vidíme Denisu Burešovou a Nikolu Krupičkovou, vítězi jsou mistři zkratek Jirka Kosař a Mirek Čáp. Gratulujeme. S vědomím (jak už jsem psal na začátku), že jsem se musel i kousat do rtů, abych zachoval soutěž regulérní, je ovládnutí prvních tří míst naší školou jednoznačně dobrá zpráva.

Výsledková listina zde… (DOC, 250 KB)

Fotografie z akce zde…

Datum vložení: 11. 11. 2009 8:00
Datum poslední aktualizace: 12. 5. 2017 23:47
Autor: Eliška Pečenková

Informace, které by se
Vám mohly hodit.

Novinky ve fondu

Novinky ve fondu

Doporučená četba

Seznamy doporučené četby

Společenské hry

Společenské hry

Bookstart

Bookstart  

Městská knihovna Skuteč

Městská knihovna Skuteč