Noc s Andersenem pro menší děti

Poprvé jsme uspořádali andersenovské hrátky a knihovnické nocování s pohádkou pro menší děti od 2. do 4. třídy. Rozhodla jsem se, ve spolupráci s kolegyněmi a letitým spřízněným spolupracovníkem ŠD, uspořádat další letošní Noc s Andersenem, tentokrát poprvé pro menší děti – od 2. do 4. třídy. Zájemci se jen hrnuli a nejméně 3x tolik co se jich zúčastnilo (16 ) jsme museli odmítnout.

Program byl daný. Vítězná beseda z přehlídky OKNA o Čtvrtkově knize s kocourem Damiánem, adoptování figurek, dramatizace jedné kapitoly knihy, zpívání při kytaře o Rumcajsovi a následné vyvrcholení programu únosem figurek kočkou Pitipačkou do neobydleného strašidelného domu, jejich záchranou (figurkám se podařilo ukořistit klíč od domu a poslat nám tajný šifrovaný vzkaz) a následné soutěže pohybové i "přemýšlecí". Bylo zajímavé, že některé děti, i přes jistou míru autenticity skutečnosti, pojaly podezření, že vše jsme připravili my velcí. Hmm, ano, ale dávku opravdového dobrodružství to v žádném případě nesnížilo.

Všechno dopadlo na výbornou. Děti se bavily skvěle a my též. Tentokrát jsme upotřebili opravdu všechno, co bylo připraveno. Ten čas totiž nijak neutíkal a byl kupodivu dokonale využit. Také s organizací a doprovodnými programy nebylo tolik práce a děti se hrnuly i do úklidu. Spaly však ještě méně než ty velké. Končily kolem půlnoci a kolem páté už všechny vstávaly. Díky tomu a díky jim jsme ráno dokázali kolektivně se nasnídat, po sobě všechno spacifikovat – umýt, sklidit a ještě hrát v klidu improvizované hry. Jsme všichni spokojeni a jak se zdá, byla by škoda, když už je vše připraveno, nespat s Andersenem letos ještě jednou. Ano, ještě jednou budeme spát za měsíc s prvňáčky, ale vypadá to i na září nebo říjen.

Zpíváme píseň o Rumcajsovi

Tablo s figurkami podle vítězné besedy z přehlídky OKNA

Více fotografií na  rajčeti

Text dramatizace „Damián“