Půjčovna pro dospělé
Eliška Pečenková
731 557 433
eliska.pecenkova@skutec.cz
Dětské oddělení
Marie Burešová
731 557 481
marie.buresova@skutec.cz
Milí čtenáři, upozorňujeme, že od 23. prosince 2024 do 1. ledna 2025 bude knihovna uzavřena.
Všem čtenářům přejeme krásné Vánoce a do nového roku všechno nejlepší.
Knihovnická olympiáda je za námi… a byla jako vždy povedená, přečtěte si text Štěpána Doležala, našeho guru knihovnické olympiády, učitele ZŠ Smetanova
Byla stejná, a přece v mnohém jiná. Konala se v pátek 2. prosince 2011, přišlo opět dvanáct dvojic, které mezi sebou bojovaly v disciplínách vyžadujících určitou sečtělost, fantazii, rozhodnost, vtip a soustředění. Poprvé v téhle soutěži chyběly například Bára Novotná či Lenka Šmahelová, minulé deváťačky, což byly v předchozích letech opory naší školy. Jenže generační obměna je neúprosná, a tak nezbývá než doufat, že i současní šesťáci jednou budou pomyslně vystupovat na stupínky nejvyšší.
Za naši školu se účastnili Nikol Hegrová s Bárou Zdražilovou, Simona Jelínková s Adélou Bohatou, Ondra Vařejčko a Michal Bakeš, ze 7. A Michal Hiesböck a Ondra Faltys, ze 7. B Denisa Flídrová a Bára Chalupníková a z 9. A Míša Čápová s Katkou Dospělovou.
Některé z disciplín byste mohli znát z minula – tradiční vyhledávání v katalogu a pexeso z autorů a jejich děl jen tak nezmizí, ostatní jsme obměnili. Například čtení vzhůru nohama (vzhůru nohama byl text, nikoli soutěžící) někomu působilo potíže, jiný „mrknul“ a viděl, co má dělat. Někteří ze soutěžících se s textem otočeným trápil opravdu dlouho, i když jsem je „motivoval“ tím, že se jim to bude hodit hlavně v autobuse nebo metru, když budou chtít někomu přečíst něco z časopisu.
Obnovili jsme „velblouda a černošku“, jednu pohybovku, kdy černoška (první soutěžící) nese knihu na hlavě, v otáčce ji „naloží“ na záda druhého „velblouda“ a ten ji musí donést zpět na svém hrbu a přitom se ještě napít z nádrže (kalíšek).
Velmi zajímavou soutěží byly přesmyčky. Přesmyčku zná snad každý, to se ve slově přesmýknou písmena a třeba RABEZ pak dá zvíře ZEBRA. My jsme situaci soutěžícím zjednodušili (či ztížili, záleží na úhlu pohledu) tím, že jsme přesmyčky udělali z literárních pojmů, jmen autorů i jejich knížek a také literárních postav. A navíc se přesmyčky nacházely v souvislém textu, ti schopnější mohli tedy jejich tvar odvodit. Dvojice Kopřiva, Kotvasová dokázali rozluštit přesmyčky všechny a v tom čase byla disciplína ukončena. Bravo...
Úplně jinak museli ovšem olympionici dumat u básně. Vzhledem k nedávno uzavřené soutěži, kdy čeští žáci mohli tvořit text pro indické děti. Akce Kde končí svět měla dětem v Asii představit jeden z měsíců, konkrétně říjen. A tak jsme soutěžícím dali dvě slova pevná, INDIE a ŘÍJEN, a dalších šest si vylosovali z krabice s lístky. Volil jsme slova zajímavá a mnohovýznamová, například PILA, JEDLI, KOULÍ, STARÁ atd. No a úkolem bylo vytvořit básně, kde použijí dvojice všech osm slov v libovolném pořadí i místě.
Výtvarný úkol vycházel z podzimu a z kanadské vlajky. Stylizovaný javor nás přivedl k úkolu navrhnout vlajku s úplně jiným listem a hlavně s úplně jinou kompozicí. Doslova jsem do zadání napsal (otázka je, kdo to četl pozorně), že použitím stejného principu jako u Kanady si soutěžící přímo říká o poslední místo. A zde se vyskytl největší problém celé olympiády – zatímco většina dvojic dělala a makala, našly se i dvojice, ve kterých dělal jen jeden člen a druhý koukal po světě, v horším případě „vykecával“ a rušil ostatní (což ostatně nebyl jen problém téhle disciplíny). Pak se nabízí otázka, proč se ti lidé účastní? Takzvaně „ulejt se ze školy“ můžou přece i tím, když doma rodičům řeknou, že je škrábe v krku!!??!! A nemusí v knihovně zabírat místo skutečným zájemcům.
Poučeni o tuto zkušenost se pokusíme udělat následující – příště určíme soutěžícím jejich pracovní místa oddělená, budeme se snažit zdůrazňovat, že nechceme např. žáky, kteří do knihovny vůbec nechodí a nakonec si cvičně „střihneme“ na jaře Knihovnickou olympiádu jednotlivců.
Jinak pozitivní dojmy převažují, někteří soutěžící nás opět udivili svými schopnostmia jsme rádi, že tradice podzimního zápolení v knihovně zůstala nepřerušena.
VítězovéJana a Jaroslav
Nejlepší vlajky inspirované podzimním listím
Vítezná trojka: